George R. R. Martin~ Hra o trůny

11. ledna 2012 v 15:28 | Sikki |  Knihy v mých myšlenkách (sezóna "2")
http://neoluxor.cz/files/0/d_9788071974123.jpgPod každým prstem měl čepel, hroty pokroucených mečů vyčnívajících jako tesáky z opěrek trůnu. Dokonce i po třech staletích byly některé ostré tak, že dokázaly říznout. Železný trůn byl pro neopatrného plný pastí. V písních se pravilo, že bylo třeba tisíce mečů, aby ho vyrobili, rozžhavených doběla ve výhni plamenů dštících ze chřtánu Baleriona Černého děsu. Kovali jej padesát devět dní. Konec jejich snažení korunovalo toto pokroucené černé monstrum vyrobené z jako břitva ostrých hran, hrotů a pásů kovu; trůn, který mohl zabít člověka, a také zabil, pokud lze věřit příběhům.
Jako strážce severu považuje lord Stark za prokletí, když ho král Robert pověří úřadem pobočníka vladaře a vyšle na jih, odkud se zatím nikdo z jeho rodiny nevrátil. Ba co hůř, v exilu ve Svobodných městech za mořem dospěl pomstou posedlý chlapec. Jako dědic šíleného Dračího krále, jehož rodina byla vyvražděna, si dělá nárok na trůn. (oficiální text)
~
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
» První info jsem získala z Pevnosti. Zaujalo mě jaký respekt má redakce k práci George R. R. Martina (což se moc často nestává,haha). Dlouho netrvalo a taky jsem ho získala. Ženiální!
První díl (1.část, prvního dílu) jsem stihla přečíst ještě než se začal vysílat seriál na HBO, pak jsem nějak četbu odložila, abych se k ní vrátila po nějaké době.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
» Počátek cesty..
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
» Brr. (Winter is coming)
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
» To je těžké. Mám ráda všechny Starkovic děcka. Na začátku to byl asi Jon Sníh. Podceňovaná persona s obrovským potencionálem. V životě to mám asi podobně - nebo aspoň si to namlouvám. Pak by to asi byla Arya. Rebelka. Nechce jít předem předepsanou cestou dámy, ale být rytířkou. Navíc miluju ty jejich zlovky. To je úžasnej prvek. Nakonec asi bych chtěla být právě jedním z jejich zlovlčat a je jedno jestli Duch, Léto, Nymeria, Šedý vítr nebo Chundeláč (..Lady asi ne). Taky mám hodně ráda Tyriona. Jeho osrovtip to je lepší než všechny ty "akční" pasáže.
Naopak nesnášim toho fracka Joffrey, jeho matku, podlého Malíčka... a toho zrádce Theona! Toho nejvíc. Předhodit ho vlkům. Ovšem to mi nezabrání vychválit až do nebe jak mistrně je popsaná kterákoliv z těchto postav po psychologické stránce.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
» Hm, kde jen začít..? Přečetla jsem to jedním dechem a že je to řádně tlustá bichle. Opravdu velmi kvalitní fantasy čtení. Svět je zajímavě stvárněný, příběh reálně vypracovaný a skvěle vyprávěný.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
» Opravdu okrajově, protože tahle kniha je špička na špičce. Jediné co mi trošičku vadilo bylo způsob rozdělení kapitol podle postav. Mám trochu tendence přeskovat některé postavy k tomu co mě zajímá. U prvního dílu to byla třeba Daenerys a přitom, když se dívám třeba na seriál, je to jedna z mých neoblíbenějších postav. Ale taky je možné, že je to čistě jen můj problém, že.. ono to kapitolování tak jak je asi má svůj význam.

99,9%

 


Komentáře

1 Aislin O'Callaghan Aislin O'Callaghan | Web | 11. ledna 2012 v 15:41 | Reagovat

Páni, zní to opravdu božsky. Jen škoda, že jsem zavtrzelý antičtenář :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama